Cumartesi, Eylül 18, 2021
Ana Sayfa Gündem Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı Özeti

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı Özeti

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı Özeti

HUZUR: Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sağlığında yayımlanan ilk romanıdır. Romancının görüşleri roman kahramanı İhsan’ın ağzından dile getirilir. “Huzur”, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın en tanınmış romanıdır.

Roman; Mümtaz, İhsan, Su­at, Nuran çevresinde gelişir. Dört bölüm­den oluşan kitabın her bölümü, öykünün dört kahramanının, İhsan, Nuran, Suat ve Mümtaz’ın adlarıyla verilir. Ancak, roma­nın ana karakteri Mümtaz’dır. Yazar, diğer üç karakteri de Mümtaz’la olan ilişkileri çerçevesinde tanıtır.

Roman, bir olayı anlatmak için değil, karakterlerin ruh ve düşünce dünyalarını anlatmaya yöneliktir. Mümtaz; annesi ve babası ölünce, Ana­dolu’dan İstanbul’a gelir. “Ağabey” dediği amcasının oğlu olan tarih öğretmeni İhsan’ın evine yerleşir, Galatasaray Li­sesini, Edebiyat Fakültesini bitirir; Fakülteye asis­tan olur.

Mümtaz ve Nuran birbirini sevmekte ve evlenmeyi düşünmektedir. Suat da Nuran’ı sevmektedir. Suat, içine ka­panıklığı, üçüzlü aşk karşısındaki çaresizliği yü­zünden intihar etmiştir. Bu trajedi nedeni ile Nuran’dan ayrılan Mümtaz’ın iç dünyası yıkılmıştır. İhsan’ın hastalığının te­davisiyle uğraştığı bir gün, Fakülte’den sevdiği Nuran’ın, boşanmış olduğu kocası Fahir’le ba­rıştığını öğrenir.

Dördüncü bölüm ki ro­manın son bölümüdür; İhsan’ın bir sabah vakti, ansızın ağırlaşması, yengesi Macide’nin te­lâşlı feryatları karşısında, eczaneye koşması, dönüş­te, Suat’ın hayaliyle karşılaşması, Mümtaz’ın ruhsal bunalım geçirmesine neden olur. Yüzü gözü kan içerisinde, evin merdiven başına, yığılır kalır.

Radyo İkinci Dünya Savaşı’nın başladığını haber vermektedir. Tanpınar’ın metninde ölüm telaffuz edilmemekle beraber bazı edebiyat incelemecileri, Mümtaz’ın öldüğü biçiminde yorumlar yapmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı Özeti

EN SON

HUCURAT SURESİ HIZLI OKUMA

HUCURAT SURESİ HIZLI OKUMA ✅🤲📃⏩ TÜM SURELERE ULAŞMAK İÇİN ALTTAKİ LİNKE TIKLAYIN ⏪✅⬇️📃🤲 🔀 https://www.youtube.com/playlist?list=PLyEAEY7oeWfLVL-AJ_Es6pepLxerIS1kw

YAVAŞ KURAN OKUMA SAYFA 10 TECVİDLİ OK TAKİPLİ OKUYUŞ

YAVAŞ KURAN OKUMA SAYFA 10 TECVİDLİ OK TAKİPLİ OKUYUŞ Kur'an-ı Kerime Yeni Başlayanlar için çok yavaş ok takipli tecvidli okuyuşu. Kuran Hatminiz için faydalı olacağını düşünüyorum. ✅🤲📃⏩ TÜM SAYFALARA ULAŞMAK İÇİN ALTTAKİ LİNKE TIKLAYIN ⏪✅⬇️📃🤲 https://www.youtube.com/watch?v=XGxHnITrQO4&list=PLyEAEY7oeWfJ6d7V5BSWUQSUvK9Ykvgi6 Kuran-ı Kerim Yavaş okuma…

YA HAKEM 68 ADET Esma’ül Hüsna Dinle

El-Hakem: Anlama ve kavrama gücünün artması ve haklı bir davayı kazanmak için okunur. Günlük zikir sayısı 68'dir. Sabah ve ikindi sonrası okunur.

7× Fatiha 7× Ayetel Kürsi 7× Kafirun 7× İhlas 7× Felak 7× Nas Rukye Şifa Ayet ve Sureleri

7× Fatiha 7× Ayetel Kürsi 7× Kafirun 7× İhlas 7× Felak 7× Nas Rukye Lütfen Kanalıma Abone Olun https://www.youtube.com/channel/UCr8vGQk8Sdknu6cXalyw4ug?sub_confirmation=1&fbclid=IwAR1xsAC8Lcb3qxCuAMRtzRIl27B6OjrspSYXEHQ2uz_y__SPAdRmriYG6j4 Sihir Büyü Nazar Ve Cinlerden Korunmak için Şifa Ayet ve Sureleri

Son Yorumlar