Ana Sayfa Eğitim Edebiyat Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı Özeti

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı Özeti

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı Özeti

HUZUR: Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sağlığında yayımlanan ilk romanıdır. Romancının görüşleri roman kahramanı İhsan’ın ağzından dile getirilir. “Huzur”, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın en tanınmış romanıdır.

Roman; Mümtaz, İhsan, Su­at, Nuran çevresinde gelişir. Dört bölüm­den oluşan kitabın her bölümü, öykünün dört kahramanının, İhsan, Nuran, Suat ve Mümtaz’ın adlarıyla verilir. Ancak, roma­nın ana karakteri Mümtaz’dır. Yazar, diğer üç karakteri de Mümtaz’la olan ilişkileri çerçevesinde tanıtır.

Roman, bir olayı anlatmak için değil, karakterlerin ruh ve düşünce dünyalarını anlatmaya yöneliktir. Mümtaz; annesi ve babası ölünce, Ana­dolu’dan İstanbul’a gelir. “Ağabey” dediği amcasının oğlu olan tarih öğretmeni İhsan’ın evine yerleşir, Galatasaray Li­sesini, Edebiyat Fakültesini bitirir; Fakülteye asis­tan olur.

Mümtaz ve Nuran birbirini sevmekte ve evlenmeyi düşünmektedir. Suat da Nuran’ı sevmektedir. Suat, içine ka­panıklığı, üçüzlü aşk karşısındaki çaresizliği yü­zünden intihar etmiştir. Bu trajedi nedeni ile Nuran’dan ayrılan Mümtaz’ın iç dünyası yıkılmıştır. İhsan’ın hastalığının te­davisiyle uğraştığı bir gün, Fakülte’den sevdiği Nuran’ın, boşanmış olduğu kocası Fahir’le ba­rıştığını öğrenir.

Dördüncü bölüm ki ro­manın son bölümüdür; İhsan’ın bir sabah vakti, ansızın ağırlaşması, yengesi Macide’nin te­lâşlı feryatları karşısında, eczaneye koşması, dönüş­te, Suat’ın hayaliyle karşılaşması, Mümtaz’ın ruhsal bunalım geçirmesine neden olur. Yüzü gözü kan içerisinde, evin merdiven başına, yığılır kalır.

Radyo İkinci Dünya Savaşı’nın başladığını haber vermektedir. Tanpınar’ın metninde ölüm telaffuz edilmemekle beraber bazı edebiyat incelemecileri, Mümtaz’ın öldüğü biçiminde yorumlar yapmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı Özeti

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen Adınızı Yazınız

EN SON

BAŞ AĞRISI İÇİN OKUNACAK DUA Çok Etkili

BAŞ AĞRISI İÇİN OKUNACAK DUA Çok Etkili baş ağrısı için sure, baş ağrısı için yapılacak dua yı sizinle paylaşıyoruz.Baş ağrısı hangi dua iyi gelir...

İSMİ AZAM DUASI En Büyük Dua!

İSMİ AZAM DUASI En Büyük Dua İsmi Azam Duası Arapça Okunuşunu dinleyebilirsiniz. "Bismillahirrahmanirrahim" "Allâhumme innî es'elüke bienne lekel hamdu lâ ilâhe illâ entel mennânu...

Doğum Günün Kutlu Olsun Mesajları islami doğum günü mesajları

Doğum Günün Kutlu Olsun Mesajları islami doğum günü mesajları nı beğeneceğinizi umuyorum. Ömrün sağlıklı ve huzurlu olsun. Doğum günün dilediğin gibi mutlu olsun. Doğduğun...

Cuma Mesajları Sesli Yazılı Resimli

Cuma Mesajlarınızı Sesli ve görüntülü şekilde göndermek için videomu paylaşabilirsiniz. Cumanız Mübarek Olsun. Hayırlı Cumalar... Kalbimiz iman ile gönlümüz İslam ile dilimiz Kur’an ile...

Son Yorumlar