Ana Sayfa Eğitim Edebiyat TUTUNAMAYANLAR ROMAN ÖZETİ

TUTUNAMAYANLAR ROMAN ÖZETİ

TUTUNAMAYANLAR ROMAN ÖZETİ

TUTUNAMAYANLAR:

Oğuz Atay’a ait bir romanıdır. Genç Mühendis Turgut Özben, yakın arkadaşı Selim Işık’ın tabanca ile intihar ettiğini gazeteden öğrenir, intiharın sebeplerini araştırır. Turgut bu vesile ile Selim’in Metin, Esat, Süleyman Kargı, Günseli adlı arkadaşları ile görüşür ve onun bilinmeyen taraflarını tanımış olur.

Günseli’nin anlattığına göre Selim, çok kuşkulu, geleceğe güveni olmayan, inançsız, aile düzeninden hoşlanmayan bir kimsedir. Ayrıca Turgut Özben bu araştırmalarında Selim’in son günlerde bir ansiklopedi hazırladığını da öğrenir. Selim bu ansiklopedide ‘Tutunamayanları anlatmaktadır ve kendisine de bir madde ayırmıştır. Bu maddede anlatıldığına göre Selim, bir kasabada doğmuştur. Babası memurdur. Küçüklüğünde ağır bir hastalık geçirmiş, ortaokulda iken Pitirgilliyi okumuş, askerden sonra açıkta kalmış ve hayatı boyunca düşüncelerden kaçmış bir kimsedir.

Turgut Özben bu araştırmaları sırasında kendi benliğini tanır. O da tutunamayanlardan biridir. O zamana kadar kendisini birtakım törelerin ve alışkanlıkların yönettiğinin farkına varır. Giderek bu tür bağlar-dan kopar. Evinden ayrılır. Bir trene binip gider, gözden kaybolur. (TDK Yayınları Güzel Yazılar, Romanlar, sayfa 329)

 

TUTUNAMAYANLAR ROMAN ÖZETİ

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen Adınızı Yazınız

EN SON

26 Cüz Hızlı Okuma Hatim Mukabele

26 Cüz Hızlı Okuma Hatim Mukabele

25 Cüz Hızlı Hatim Okuma

25 Cüz Hızlı Hatim Okuma

24 Cüz Hızlı Hatim Okuma

24 Cüz Hızlı Hatim Okuma

Evrâd ı Kudsiye Türkçe

Evrâd ı Kudsiye Türkçe

Son Yorumlar